Objavljen je Tower 8.5 koji donosi veci broj novih funkcija i poboljšanja.
Najznacajnije novine koje donosi ova verzija su: seizmicki proracun konstrukcija sa nelinearnim ponašanjem, znacajno je unaprijedjen IFC izvoz i povecan stupanj BIM kompatibilnosti, dodan je nov nacin (linearni) za kombiniranje seizmickih djelovanja, omoguceno grupiranje masa po nivoima sa kosim površinama,..
Ovo je kompletan popis novina koje donosi Tower 8.5:
* Omogucen je seizmicki proracun konstrukcija sa nelinearnim ponašanjem. Ova vrsta proracuna je omogucena za postupke proracuna metodom poprecnih sila, odnosno ekvivalentnog statickog opterecenja.
* Iz generickog EC8 propisa izdvojena su cetiri nova seizmicka propisa (izvedena iz generickog EC8 propisa za metodu poprecnih sila), bugarski, hrvatski i slovenski i srpski.
* Znacajno unaprijedjenje postupka grupiranja masa po plocama sa kojim je omoguceno grupiranje masa i po kosim površinama (npr. krovnim ravnima).
* Dodan je nov nacin (Linearno - "LIN") za kombiniranje seizmickih djelovanja – alternativa SRSS kombiniranju. Ovaj nacin omogucava automatiziranu izradu seizmickih kombinacija koje se rade u skladu sa EC8 EN 4.3.5.5.1. tocka 3. Eedx “+“ 0.3 Eedy i 0.3Eedx “+“ Eedy (sa i bez uzimanja u obzir ekscentriciteta mase). Ovim nacinom kombiniranja se trazi najveca moguca vrijednost pri zbroju apsolutnih vrijednosti utjecaja komponenti, s tim da jedan od njih ima mnozitelj 1, a svi ostali 0.3. U dijaloge za seizmicki proracun po EC propisima je dodana je mogucnost automatske izrade linearnih seizmickih slucajeva opterecenja ("1+0.3") nakon proracuna.
* Znacajno unaprijedjenje IFC izvoza cime je postignut izuzetno visok stupanj kompatibilnosti izvezenog IFC fajla sa programima Revit, Archicad, Allplan, itd,.. Osim toga, konstruktivnim elementima (plocama, zidovima, gredama i stupovima) pridruzeni su podaci koji se odnose na volumene, površine, dimenzije, materijale, poprecne presjeke.
* Uvedena je mogucnost da se mnozitelji lezajeva koji se primjenjuju u seizmickom modelu kao i globalni multiplikator krutosti lezajeva, ogranice samo na proracun modalne analize, a da se sam seizmicki proracun izvrši ne uzimajuci ih u obzir, omogucavajuci smanjenje efekata "špiceva" utjecaja u temeljima.
* Omoguceno je zadavanje pokretnog opterecenja ciji je pravac djelovanja zadan u odnosu na lokalni koordinatni sustav osi pokretnog opterecenja. Prikaz pokretnog opterecenja u dijalogu sada odgovara stvarnom smjeru i orijentaciji pokretnog opterecenja na prvom segmentu. Unaprijedjenje i u zadavanju pokretnog opterecenja. Od sada je dozvoljeno da dva opterecenja imaju istu geometriju ali potrebno je da im je vektor djelovanja razlicit. (odnosi se na linijska i površinska opterecenja).
* U kontroli ploca na proboj na kraju zida, uvedena je mogucnost korisnickog unosa duzine rubne zone zida.
* Dimenzioniranje EC8, Capacity Design - Izmjene u provjeri prekoracenosti dozvoljenog postotka vlacne armature. Ako nije izvršeno usvajanje armature provjera se vrši sa racunski potrebnom. Ukoliko se pri provjeri potrebne utvrdi da vlacne ima više nego što je dozvoljeno, onda se vrši povecavanje tlacne armature, tako da njihov odnos bude tocno na granici. U slucaju da je izvršeno usvajanje armature, provjera prekoracenosti dozvoljenog postotka vlacne armature se vrši nad usvojenom armaturom.
* Dimenzioniranje EC8, Capacity Design - U naredbi za uredjivanje podrucja plastifikacije je dodana mogucnost za višestruko uredjivanje istovremeno.
* Za površinsko opterecenje koje djeluje po sistemu linijskih entiteta omoguceno je zadavanje djelovanja i po rubovima ploca (i konturama otvora) koje su u istom sklopu sa površinskim opterecenjem.
* U izveštaje dmenzioniranja EC8 Capacity Design, uvedeno je prikazivanje podatka o faktoru osetljivosti i o koeficijentu uvecanja utjecaja zbog uzimanja u obzir efekata II reda i uvedeno je prikazivanje vrijednosti VrdMax.
* Unaprijedjenje u kontroli usvojene armature. Sada se prilikom provjere pokrivenosti potrebne armature provjerava i uvjet sa stanjem da se polovina površine kutnih šipki iz A1 i A2 dodaje odgovarajucim površinama u zonama A3 i A4, pa ako se na takav nacin zadovolji potrebna, onda se smatra da je pokrivena.
* Uvedene su nove mogucnosti u shemi kombiniranja opterecenja - objedini po istovremenosti i objedini po dominantnosti.
* Uvedena je nova naredba sa kojom se moze izvršiti pretvaranje zidova u linijska (ili tockasta) opterecenja.
* Uvedene su cetiri nove "naredbe" (ikone-prekidaci) - za trenutnu promjenu vidljivosti greda, stupova, ploca i zidova (naredbe su dodate u meni a i mogu se dodati kao ikonice u toolbaru).
* Unaprijedjenje u izvozu 2D sklopova modela – od sada se izvoze i svi postojeci pomocni pogledi modela, kao i slozeni pogledi (samo ako su im svi podsklopovi izvezeni).
* U dijalogu za seizmicki proracun omogucen je unos kote upetosti i u multimodalnim EC8 propisima. Taj podatak se koristi za generiranje izvještaja o vrijednosti ukupne poprecne sile na tom nivou (izracunate pribliznim postupkom).
* Za ljepljeno lamelirano drvo (klase matrijala) su u bazu materijala drveta ubaceni propisi EN 14080:2013 i biti ce automatski dodati u postojecu bazu materijala drveta.
* U izvještajima modalne analize (u izvještajima perioda osciliranja i oblika osciliranja), omogucen je prikaz podataka o modalnim masama.
* U Expert konfiguraciji, maksimalni broj tonova modalne anailze povecan je sa 250 na 900.
* Izmjena u dimenzioniranju reduktora kojom je moguce da se reduktor dimenzionira i u slucaju da u presjeku ima samo jednu nepoznatu armaturu (ako pored te jedne nepoznate ima bar jednu zonu sa poznatom armaturom).
* Unaprijedjenje u prikazu i orijentaciji presjeka reduktora u dijalogu i u izvjestaju.
* U dijalog za kombinacije opterecenja u modulu za obradu rezultata je uvedeno obiljezavanje (bojenje) kombinacija koje sadrze bar jedan od odabranih osnovnih slucajeva opterecenja.
* Posebno se obiljezavaju (boje) koje sadrze sve odabrane, a posebno one kombinacije koje sadrze neke, ali ne sve odabrane slucajeve opterecenja.
* U dijalogu za kombinacije opterecenja se u listi kombinacija obiljezavaju nazivi kombinacija koji nisu "genericki" (koji ne odgovaraju automatski generiranom imenu kombinacije).
* Dodata je i naredba (gumb) sa kojim se odabranim kombinacijama generira ispravno ime.
* U dijalogu za kombinacije opterecenja je omoguceno pomjeranje grupe redova navise i nanize, pod uvjetom da odabrani redovi cine neprekidan skup.
* U polja za brzi izbor utjecaja, za utjecaje u plocama, za anvelopske slucajeve opterecenja, dodano je polje za izbor prikazivanja pozitivne "+" ili negativne "-" strane dijagrama izolinija.
* Uvedena je mogucnost dvobojnog iscrtavanja utjecaja u presjeku ploce - omoguceno je da dijagram sa jedne strane ima jednu a sa druge strane drugu boju.
* Naredba za generiranje nosaca tankozidnog presjeka je dopunjena s mogucnoscu odabira grede, kojom se definira geometrija i LKS.
* Dodat je novi ruski propis za beton SNIP SP63.
* U naredbi Dimenzionisanje niza zidova dodana je opcija "Izvjestaj".
* Promejna naziva naredbe: "Seizmicki zidovi" je postala "Dimenzioniranje zidova".
* U naredbi za pregled dimenzioniranja zidova je dodana mogucnost da se izvrši proracun ili napravi izvještaj (izborom iz menija) odjednom za sve ili pojedine odabrane entitete dimenzioniranja zidova (seizmicke zidove), dimenzioniranja niza zidova. U dijalogu se za trenutno odabrani zid prikazuje status proracunatosti.
* Uvedena je nova naredba - Pregled zidanih zidova. Zidani zidovi (zidovi od opeke) se vise ne prikazuju u "Pregledu dimenzioniranja zidova" zajedno sa dimenzioniranjima betonskih zidova vec imaju svoju naredbu za pregled.
* Od sada se "slozeni pogled" moze napraviti i od samo jednoga (kosog) sklopa. Na taj nacin se utjecaji u kosoj ravnini mogu projektirati na ravninu XY. Na ime se u takvom slucaju dodaje znak "*".
* Maksimalna duzina opisa nivoa povecana je sa 30 na 59 karaktera.
* Neki nazivi EC2 propisa su izmjenjeni i uskladjeni sa zvanicnim nazivima u maticnim drzavama.
* Pri crtanju vodoravnih lucnih greda ne vrši se automatsko okretanje smjer lokalne osi 1 cime zbog osiguravanja uvjeta os 2 bude usmjerena naviše a ne nanize. Ovime se povecavaju mogucnosti korisnika da sam podesi usmjerenje lokalnog koordinatnog sustava lucnih entiteta.
* U izvještaju utjecaja u linijskim lezajevima ne vrši se uprosjecivanje utjecaja vec se uzimaju ekstremne vrijednosti.
* Unaprijedjenje algoritma za prikaz utjecaja u indirektnim elementima za slucaj da više stupova sa iste strane pod razlicitim kutovima ulazi u jednu tocku. Promjenjen je i unaprijedjen nacin izracuna utjecaja za indirektne utjecaje greda i rezultantu reakcija lezajeva.
* Za nekoliko EC2 baziranih propisa iz dijaloga za globalne ulazne podatke dimenzioniranja greda uklonjen je dio za definiranje algoritma postupka za izracun utjecaja efeketa teorije II reda pri izvijanju jer se odnosio na postupke koji nisu relevantni za EC8 propis i nepotrebno su izazivali nedoumicu kod korisnika.
Osim ovih novina, ovaj Build sadrzi i nekoliko ispravki i manjih unaprijedjenja.
Objavljena je verzija Tower 7 (Build 7219) i možete ju preuzeti sa stranice Download.
Uvedeno je nekoliko novina – među kojima su najznačajnije - temeljenje na elastičnom poluprostoru, množitelji karakteristika greda i ploča, brži meni za pozivanje neke od posljednje korištene naredbe, novi entitet - linijska veza ...
Detaljnija lista novih mogućnosti koje donosi novi Build programa Tower 7:
• Temeljenje na tlu koje se modelira kao elastični poluprostor. Automatsko generiranje mreže poluprostora. Definiranje položaja i karakteristika slojeva putem podataka iz bušotina. Proračun naprezanja i deformacija u tlu i prikaz dispozicije slojeva.
• Mogućnost zadavanja množitelja karakteristika greda i ploča, neovisno po setovima i neovisno za statički i seizmički model. Zadavanje množitelja vrši se u dijalozima za setove ploča i greda. U dijalozima za set grede i set ploče u listama setova dodane ikone koje pokazuju da li su za određeni set definirani množitelji za statiku i seizmiku. Dodan je izvještaj za množitelje setova greda i ploča
• Napravljen je novi entitet - Linijska veza. Omogućeno je modeliranje veze (elastično ili elastoplastično) duž dvije nepovezane linije (grede sa gredom, grede sa pločom, ploče sa pločom...).
• Napravljena je nova naredba - Naredba za rezultantu reakcija. Za odabrane ležajeve moguće je dobiti sumu sila njihovih reakcija.
• Brži meni za pozivanje neke od posljednje korištene naredbe. Na početak naredbene linije dodan je gumb kojim je moguće odabrati neku od prethodno pokrenutih naredbi.
• Omogućen prikaz vrijednosti sila u Vezama (entitet "Veza" - linijski i točkasti). Ispisuje se u 2d, na sredinama linija veza u okviru naredbe za reakciju ležajeva.
• Omogućeno zadavanje broja decimala za ispis intenziteta točkastih, linijskih i površinskih opterećenja.
• Prikaz minimalnih i maksimalnih vrijednosti na statusnoj liniji (i u potpisu bloka) utjecaja u gredama sada može da ovisi od vidljivosti/sakrivenosti greda.
• Funkcionalnost "Copy & Paste" iz clipboard-a dodata u listu za zadavanje karakteristika profila i u listu za zadavanje proizvoljne spektralne krivulje. Ovime je omogućeno ubacivanje velike količine tabelarno organiziranih podataka (iz xls ili txt tabela). "Paste" u gridu se ne radi sa Crl+V nego izborom iz menija koji se otvara desni klik-om na ćeliju u listi.
• Mogućnost računanja interakcijskih dijagrama i za seizmičke zidove. Takođe, u naredbi za interakcijski dijagram je dodana mogućnost da se interakcijski dijagram računa sa računski potrebnom armaturom ako nema odabrane armature.
• Omogućen proračun utjecaja u presjeku ploče/zida i kod SRSS slučajeva opterećenja i kombinacija koje sadrže MM seizmičke slučajeve opterećenja. Proračunava se integral rezultirajuće sile (M,N,T) čija se vrijednost ispisuje na mjestu presjeka a dijagram se pri tome i ne prikazuje.
• Automatsko kombiniranje parova multimodalnih seizmičkih slučajeva opterećenja nastalih uključivanjem efekata slučajne torzije. Ovime se potpuno uklanja potreba izrade velikog broja SRSS kombinacija radi dobijanja maksimalnih ujecaja.
• Dodana opcija izbora tekućeg jezika izvještaja i iz urednika papira (a ne samo iz dijaloga "Funkcionalnost")
• Dodana je mogućnost da se u zaglavlju papira automatski prikazuje i podatak o imenu tekuće datoteke (sa i bez putanje na disku)
• Veće izmjene i optimizacija generiranja txt izvještaja u grani za prikaz ekstrema, radi smanjenja utroška memorije. Ovime je omogućeno dobijanje izvještaja za ekstreme i za modele sa ekstremno velikim brojem elemenata i brojem slučajeva opterećenja. Takodje, omogućen je izbor proizvoljne grupe slučajeva opterećenja za koje će se izvještaj raditi, neovisno od tekućeg slučaja opterećenja.
Osim ovih novih mogućnosti, program sadrži i značajan broj ispravki i sitnijih izmjena.
RAD NA DALJINU - MREZNE VERZIJE
U skladu sa novim okolnostima mozete na linku:
www.radimpex.rs/forum_/viewtopic.php
skinuti upute za rad na daljinu.
U skladu sa novim okolnostima mozete na linku:www.radimpex.rs/forum_/viewtopic.php
skinuti upute za rad na daljinu.
NOVI TOWER 7
Objavljena je verzija Tower 7 (Build 7035) i možete ju preuzeti sa stranice Download.
Nova verzija predstavlja značajno unapređenje programa Tower 6 i nastala je na osnovu zahtjeva i potreba njegovih mnogobrojnih korisnika.
Objavljena je i besplatna radna DEMO verzija programa Tower 7, a za korisnike programa Tower 6 pripremljeno je i specijalno uputstvo (vidjeti Download stranicu) koje isključivo obrađuje nove mogućnosti i razlike programa Tower 7.
Objavljen je Tower 6 Build 1420 i možete ga preuzeti sa stranice Download
Najznačajnije novine su:
• poboljšana kompatibilnost sa operativnim sustavom Windows 7 - program ne zahtjeva postavljanje Windows Vista kompatibilnog moda čime su poboljšane performanse 32-bitne i 64-bitne verzije
• 64 bitna verzija je dobila još jedan solver velikog kapaciteta - blokovski solver
• ažurirani su Sentinel HASP drajveri koji se instaliraju zajedno sa programom
Pored ovih novina, ova verzija sadrži i određeni broj manjih izmjena i ispravki
Objavljujemo izlazak 64 bitne verzije programa Tower 6 koja će činiti osnovu Expert konfiguracije.
Expert konfiguracija je namjenjena zahtjevnim korisnicima koji projektiraju i analiziraju konstrukcije sa velikim brojem čvorova, ali i korisnicima koji žele da potpunije iskoriste mogućnosti hardvera kojeg posjeduju i ostvare vidljivi dobitak na brzini. Ova verzija programa može raditi samo na 64 bitnim Windows operativnim sustavima.
Tri glavne karakteristike ove verzije su:
• višestruko povećani kapacitet proračuna - analiza modela od 100, 200 i više tisuća čvorova je realnost i sasvim moguća.
• povećana brzina rada - uvođenjem pararelizacije nekih ključnih procesa i funkcija omogućeno je potpunije iskorištenje potencijala višejezgrenih modernih procesora što je dovelo do skraćenja vremena izvršavanja tih operacija. Osim paralelizacije, ubrzanju su doprinele i novouvedene optimizacije.
• osuvremenjena i unapređena grafika - prelaskom sa DirectX 7 na DirectX 9 dobilo se na ubrzanju grafike ali i povećanoj kompatibilnosti ove verzije programa sa aktuelnim ali i budućim operativnim sustavima.
Preporučena konfiguracija računala:
• Intel ili AMD višejezgreni procesor sa 3 ili 4 jezgra, 8 GB RAM memorije, 64 bitni operativni sustav (Windows Vista x64 ili Windows 7 x64)
Minimalna konfiguracija računala:
• Intel ili AMD 64-bitni procesor, 4 GB RAM memorije, 64 bitni operativni sustav (Windows XP x64 edition, Windows Vista ili Windows 7)
Objavljena je nova verzija Tower 6 - Build 1412 i možete je preuzeti sa stranice Download.
Dodana je mogućnost izvoza 3D geometrije u program Metal Studio.
Objavljena je nova verzija Tower 6 - Build 1410 i možete je preuzeti sa stranice Download.
Dodana je mogućnost izvoza geometrije u program Metal Studio.
Objavljena je nova verzija - Build 1408 i možete je preuzeti sa stranice Download.
Uvedeno je nekoliko novina, između ostalog; za EC 2 (EN 1992-1-1:2004) propisi za beton, zasebni TPBK (Hrvatski) propisi za beton, te opća Wood & Armer metoda.
Evo ukupnog popisa novina u ovom Build-u:
• Omogućeno proračunavanje utjecaja u reduktoru i za multimodalne seizmičke slučajeve i za SRSS kombinacije
• Uvedena mogućnost promjene LKS reduktora
• Uvedeni EC 2 (EN 1992-1-1:2004) propisi za beton
• Uvedeni zasebni TPBK (hrvatski) propisi za beton
• Za EC bazirane propise za dimenzioniranje betona uvedena mogućnost mijenjanja parcijalnih koeficijenata za materijale.
• Uveden opća Wood & Armer metoda za uzimanje u obzir momenata torzije pri dimenzioniranju ploča koji se primjenjuje i na ploče sa neortogonalnom armaturom.
• Uvedena mogućnost neispisivanja dužina iteracija odabrane armature na dijagramima odabrane armature u gredama
Osim ovih novina, ova verzija sadrži i određeni broj manjih izmjena i ispravki
Evo ukupnog popisa novina u ovom Build-u, poredanih prema poglavljima u uputsvu za rad sa programom:
Objavljena je nova verzija - Build 1225 i možete je preuzeti sa stranice Download.
Ova verzija sadrži nekoliko manjih izmjena, optimizacija i ispravki.
Također, možete preuzeti i novo za Tower 6.
Najvažnije izmjene u ovom Build-u odnose se na:
• ispravke u kontroli ploča na proboj
• promjena naziva materijala u dimenzioniranju čelika po Eurocode-u
• ispravke u dimenzioniranju drva po Eurocode-u
• manje promjene u definiranju proizvoljne seizmičke krivulje za proračun po Eurocode-u
• optimizacija pri ispisu grafičkih blokova sa renderiranim prikazom modela
• manja korekcija i optimizacija pri učitavanju datoteka iz Planeta i Tower-a 4
Izašla je verzija 6 - Build 1219 i možete je preuzeti sa stranice Download.
Uvedeno je nekoliko novih stvari – među kojima su najznačajnije – kontrola ploča na proboj, dimenzioniranje drvenih konstrukcija po EC5, SRSS kombiniranje slučajeva opterećenja, globalizacija označavanja pomoćnih osi...
Popisa novina u Build-u 1219:
Izašla je verzija 6 - build 1112.
Uvedeno je nekoliko novosti - među kojima su najznačajnije - relativni progib ploča, nove mogućnosti pri uređivanju i uvozu blokova, lista za izbor pogleda, mogućnost pokretanja naredbi preko definiranih prečica sa tastature... Diferencijalna uputa je ažurirana i sadrži opise svih novih opcija.